Tablica w Bolesławcu

0

W Bolesławcu na zabytkowych murach obronnych przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy wmurowano tablicę upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu  pod Smoleńskiem. To chyba jedyna w Polsce tablica ku czci ofiar narodowego dramatu, której sprzeciwili się działacze PiS.

 

Poniżej prezentujemy oświadczenie jakie otrzymaliśmy 17 listopada 2016 r. od PiS Bolesławiec i Przewodniczącego Jana Russa, w związku z odsłonięciem Tablicy Smoleńskiej w Bolesławcu.

Bolesławiec, dnia 17.11.2016r.
W związku z odsłonięciem pamiątkowej Tablicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Zarząd Komitetu PiS w Bolesławcu oświadcza, że od początku popierał inicjatywę jej powstania i ufundowania. Tragedia Smoleńska zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Naszego kraju, dlatego tym bardziej zasługuje na godne upamiętnienie. Jako działacze lokalnych struktur PiS zabiegaliśmy o należytą treść na tablicy oraz honorowe miejsce jej usytuowania. Nasze stanowisko przedstawiliśmy w oświadczeniu oraz liście otwartym do Prezydenta Miasta Bolesławiec. Z przykrością stwierdzamy, że nasze sugestie pozostały bez odpowiedzi.
Prawo i Sprawiedliwość w Bolesławcu nie godzi się na przedmiotowe traktowanie tablicy poświęconej Poległym w Katastrofie Smoleńskiej. Komitet inicjatorski, który jawił się z nazwy jako społeczny okazał się całkowicie podporządkowany Prezydentowi Piotrowi Romanowi. Przez słowo społeczny rozumiemy inicjatywę, która skupia wiele środowisk i wspólnie podejmuje decyzje w duchu konsensusu i zgody. Mimo to, Komitet PiS w Bolesławcu wielokrotnie próbował dojść w tej sprawie do porozumienia z Prezydentem Piotrem Romanem. Jednakże nasze koncepcje były torpedowane tłumaczeniami, iż decyzje odnośnie projektu tablicy i miejsca jej wmurowania zostały już podjęte.
Z przykrością stwierdzamy, że inicjatywa ufundowania i odsłonięcia Tablicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej została wykorzystana koniunkturalnie przez Prezydenta Piotra Romana. Przy realizacji tego projektu zaprzepaszczono szanse stworzenia wspólnej inicjatywy mieszkańców naszego miasta.
Wobec powyższego postanowiliśmy nie brać udziału w uroczystości odsłonięcia tablicy. Swoją nieobecnością chcieliśmy wyrazić nasz sprzeciw wobec poczynań Prezydenta Piotra Romana, które podzieliły społeczeństwo przy realizacji tej godnej inicjatywy. Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy bezinteresownie zaangażowali się w powstanie w Bolesławcu tablicy upamiętniającej Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.
Zarząd Komitetu PiS w Bolesławcu

Dodaj Komentarz