Echa przeszłości – Dębowy Gaj

3

Najprawdopodobniej pierwsza pisemna wzmianka o Dębowym Gaju pojawiła się w Księdze Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego, pochodzącej z lat 1295 – 1305. Zapewne pierwotna osada ludzka funkcjonowała tu jednak znacznie wcześniej, bowiem na terenie wsi znajdowano liczne pozostałości dawnego osadnictwa.

3 komentarze

 1. Edward Wolski na

  DROGA TELEWIZJO.
  OD ponad roku nie dostaje od Was filmow z cyklu Echa Przeszlosci.
  MIESZKAM W USA i nie wiedzoalem ze filmy Pana Abramowicza i spolki,jeszcze sa tworzone.Podczas odwiedzin Mirska iLubania w tym roku,zorientowalem sie jednak ciagle sa ogladane i lubiane.Co jest przyczyna ze ich juz nie otrzymuje od tak dawna?
  Edi Wolski

 2. Witam, a w jakiej formie otrzymywał Pan Echa Przeszłości?
  Zachęcamy do oglądania ich systematycznie na naszej stronie http://www.luzyce.info oraz na kanale You Tube – wpisując: Telewizja Łużyce i Echa przeszłości. Programy zamieszczane są na bieżąco.
  Pozdrawiamy

 3. Jestem dawnym mieszkańcem Dębowego gaju z którego wyjechałem w 1972 roku . po obejrzeniu filmu echa przeszłości Dębowego Gaju mam kilka informacji co do podanych przez opowiadającego o zniszczeniu pałacu i zespołu zabudowań pałacowych i folwarcznych. Pałac w wyniku działań wojennych nie był zniszczony , jak opisałem w swoim opowiadaniu o pałacu w Dębowym Gaju z relacji mojego ojca i przekazów ustnych dawnych przedwojennych właścicieli gospodarstwa które objął jako osadnik wojskowy mój ojciec w dachu pałacu od głównego wejścia po prawej stronie była tylko dziura w dachu po niewybuchu / bombie/. Cały pałac ocalał. Pod władaniem kierownika PGR-u nie zostało naprawione poszycie dachu, zaczęto szabrować wyposażenie pałacu , a w jego wnętrzu na parterze zrobiono magazyn nawozowy a na pietrze zbożowy .Jeszcze w latach 60-tych można było zejść do piwnic , a z piwnic tunelami do kościółka/ krypt/ do pomieszczeń folwarcznych . Mozna było wejść na sam szczyt Pałacu Z przekazów nie potwierdzone/ nie do końca sprawdzone/ istniały tunele gdzie w lesie się kończyły . Inne relacje też o tunelu do pałacu w Sobocie mówiły , ale działania wojenne / bomby czy pociski armatnie/ między torami kolejowymi a zespołem folwarcznym / lasem/leje porobiły tunel zniszczyły który woda zalała. w latach 60-tych przy zespole folwarcznym dla bezpieczeństwa tunel gruzami zasypano . Tak właśnie w swym opowiadaniu opisałem w latach 60-tych sam jako nastolatek w Pałacu się bawiłem schodziłem do piwnic i tunele penetrowałem.

Dodaj Komentarz