Nie żyje biskup Tadeusz Rybak

0

Jeszcze podczas niedzielnych nabożeństw, wierni modlili się za zdrowie biskupa Tadeusza Rybaka, a dzisiaj, 7 marca, 2017 roku, nadeszła smutna wiadomość, że pierwszy biskup legnickiej diecezji nie żyje. Zmarł po długiej chorobie, w wieku 88 lat.

Tadeusz Rybak pełnił swoją funkcję w latach 1992 – 2005. Był niezwykle szanowany i lubiany. Zawsze blisko ludzi, uśmiechnięty, niosący dobre słowo.
Uroczystości pogrzebowe biskupa Tadeusza Rybaka odbędą się w sobotę (11.03.) Mszą Świętą w kościele pw. Świętego Jana o godzinie 11. Kondukt żałobny przejdzie do katedry Świętych Piotra i Pawła. Ciało biskupa spocznie w katedralnej krypcie.
Tadeusz Rybak przeszedł do historii jako pierwszy biskup legnicki, zaraz po utworzeniu diecezji. 25. marca 1992 namaścił go papież Jan Paweł II. Na emeryturę biskup przeszedł w 2005 roku i zamieszkał w domu Caritas.

Tadeusz Rybak był absolwentem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wrocławiu. Świecenia kapłańskie otrzymał w 1953 roku. Po nich pracował jako wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, parafii pw. św. Stanisława i św. Doroty we Wrocławiu, parafii św. Stanisława Biskupa w Świdnicy oraz w Instytucie Katolickim w Trzebnicy.

W 1962 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tuż potem objął stanowisko wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym samym czasie był członkiem Komisji Episkopatu do spraw Seminariów Duchownych oraz członkiem Rady Duszpasterskiej i Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej.

Od 1977 roku był biskupem pomocniczym arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. W 1983 roku został przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W tym czasie komisja przygotowywała niemal wszystkie księgi liturgiczne, jakimi Kościół katolicki posługuje się obecnie w Polsce.

(fot. Wojciech Obremski, lca.pl)

Dodaj Komentarz