Wizyta wirtualna w CERN

0

Jeśli dzisiejszych uczniów będziemy uczyć tak samo jak wczoraj to pozbawimy ich jutra” – takie motto przyświeca nauczycielom, którzy uczą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Drzewieckiego w Lubaniu. Szkoła kształci uczniów w kierunkach technicznych. Dlatego jednym z przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym jest fizyka. W ubiegłym tygodniu uczniowie mogli wziąć udział w niecodziennej lekcji – wizycie wirtualnej w najważniejszej na świecie placówce naukowo – badawczej CERN.

 

(info.: Zofia Pazur, nauczyciel fizyki w ZSP im. Drzewieckiego)

22 lutego o godz 12.00 wszyscy obecni w tym dniu w naszej szkole uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu  „Wizycie wirtualnej  do eksperymentu CMS w CERN”.

CERN to  najważniejsza dziś na świecie placówka naukowo – badawcza. Kojarzona  jest głównie z LHC (Wielkim  Zderzaczem Hadronów) największym na świecie akceleratorem  umieszczonym w tunelu o długości 27 km.

CMS (Compact Muon Solenoid) to eksperyment, w którym protony i jony zderzają się ze sobą z nieprawdopodobną energią. To tutaj naukowcy szukają nowych cząstek elementarnych i tu właśnie potwierdzili istnienie bozonu Higgsa (boskiej cząstki). Detektor CMS składa się z ponad 100 milionów różnych elementów, z których każdy szuka najmniejszego śladu nowych cząstek i zjawisk. Badania odbywają się na poziomie jednej 40-milionowej sekundy. Detektor umiejscowiony jest 100 metrów pod ziemią. Ma 21 metrów długości oraz 15 metrów średnicy. Waży 14 tys. ton.

W czasie tej wideokonferencji mogliśmy zobaczyć między innymi jak działa skaner siatkówki oka  oraz jak wygląda detektor w środku czego nie można zobaczyć zwiedzając CERN w czasie wycieczki. Spotkanie prowadził dr Piotr Traczyk, który prostym językiem wyjaśnił istotę badań jakie są przeprowadzane w eksperymencie CMS. Cierpliwie też odpowiadał na zadawane pytania, dzięki czemu mogliśmy poznać ciekawostki dotyczące pracy i życia w tej placówce badawczej. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za zupełnie nietypową lekcję z podstaw fizyki kwantowej.

Spotkanie on-line tym razem z CERN w Szwajcarii z pewnością bardziej zapadnie uczniom w pamięć niż przeczytanie informacji w podręczniku. W przyszłości planujemy zorganizowanie wycieczki do CERN.

Inne działania zorganizowane w szkole:

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu kształcimy uczniów w kierunkach technicznych. Dlatego jednym z przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym jest fizyka. Chcemy zaciekawić uczniów tym przedmiotem i pokazać, że wiedzę można zdobyć niekoniecznie tylko w czasie lekcji

Dlatego szukamy ciekawych ludzi i organizujemy spotkania, które wzbudziłby zainteresowanie uczniów.

  • W ramach współpracy z Politechniką Wrocławską uczniowie mieli możliwość spotkania z dr Pawłem Kabacikiem jedynym Polakiem biorącym udział w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zaproszenie dr Kabacika Kilku uczniów wzięło udział w wakacyjnych praktykach na Wydziale Elektroniki. Wynikiem tego nasz ubiegłoroczny absolwent pracuje w Zespole Badawczym Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu Wydział Elektroniki Politechnika Wrocławska, zajmuje się między innymi montażem końcowym pokładowego systemu telekomunikacyjnego mini satelity. Radzi sobie tam bardzo dobrze czego dowodem są podziękowania jakie otrzymaliśmy droga mailową od dr Kabacika

  • Zaprosiliśmy do Lubania wystawę EKSPERYMENTUJ z Centrum nauki Kopernik w Warszawie

  • Naszą szkołę odwiedził Mirosław Hermaszewski – jedyny polski kosmonauta.
  • Grupa uczniów odwiedziła wystawę GATEWAY TO SPACE – największej wystawy kosmicznej na świecie pod patronatem NASA.
  • Regularnie przyjeżdża do nas przenośne planetarium Bajkonur.
  • Uczniowie odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych  PAN Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu. Wizyta była możliwa dzięki zaproszeniu kierownika zakładu dr inż. Mirosława Kowalińskiego. Młodzież miała okazję posłuchać wykładu dr Tomasza Mrozka na temat pogody kosmicznej.

  • Wykorzystujemy też możliwości jakie daje dzisiaj technologia informacyjna. Dzięki temu uczniowie wzięli udział w lekcjach on-line prowadzonych przez pracowników naukowych Polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego oraz Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

  • w październiku w tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w spotkaniu z dr Grzegorzem Soboniem, który zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem grafenu w laserach światłowodowych. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej technologie, z którą w ciągu najbliższego czasu będą stykać się w życiu codziennym. Grafen jest materiałem, który zrewolucjonizuje obecny świat techniki i nie tylko. Dzięki niemu będzie m.in. możliwe wyprodukowanie tzw elastycznej elektroniki.

Dodaj Komentarz