Ostatnie pożegnanie Prezydenta

0

Kilkaset osób uczestniczyło w ceremonii pogrzebowej byłego Prezydenta Bolesławca, Józefa Burniaka. Oprócz rodziny i najbliższych, wśród żałobników byli przedstawiciele wszystkich gmin tworzących powiat bolesławiecki, reprezentanci starostwa i wrocławskich urzędów oraz szefowie wielu firm z Bolesławca i okolic. Większość uczestników uroczystości żałobnej stanowili jednak zwykli ludzie, mieszkańcy miasta i regionu.

Pogrzeb zmarłego 17 maja 2018 r. Józefa Burniaka odbył się 21 maja, na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu. Żałobnicy zaczęli się schodzić już kilkadziesiąt minut przed wyznaczonym terminem pochówku. Tylko niewielka ich część zmieściła się w kaplicy. Kondukt żałobny wyruszył do miejsca spoczynku prochów.

Przy grobie – oprócz rodziny – żegnali Zmarłego m.in. Jan Paździora – radny miejski z okresu prezydentury Józefa Burniaka. Jego bardzo dobry kolega, a przy tym dawny szef związku osób bezrobotnych w Bolesławcu, Mirosław Habel oraz przyjaciel i wieloletni współpracownik Pana Józefa – Kazimierz Sas.
32686198_10211796782623954_6520161024gb237109248_nJózef Burniak (fot. archiwum rodziny)

– Nie żegnam Cię, jako polityka, czy osobę publiczną, a jako przyjaciela, kolegę, znajomego, jako dobrego człowieka, bo Ty byłeś człowiekiem przez wielkie „C” – mówił między innymi.

Wszyscy przemawiający przy grobie podkreślali, że wraz z odejściem Józefa Burniaka skończył się pewien ważny okres. Nie tylko w dziejach Jego rodziny, ale i miasta, powiatu, regionu.

Józef Burniak urodził się w 1950 roku w Wykrotach. Było żonaty, miał dwoje dzieci. Z wykształcenia był prawnikiem. W swoim życiu bm.in. etatowym działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej, a po latach aktywnym członkiem SLD. Pracował m.in. w administracji komunalnej w Nowogrodźcu, a także prowadził działalność gospodarczą. W latach 1998 – 2002 pełnił funkcję Prezydenta Bolesławca. Na ten okres przypada m.in.: uruchomienie drogi średnicowej Bolesławca, oddanie do użytku hali sportowej przy I LO, czy zmodernizowanego biurowca (wieżowca) przy Pl. Marszałka J. Piłsudskiego. Później, przez dwie kadencje – od 2002 do 2008 roku – był radnym Rady Miasta Bolesławiec. Od 2003 do 2006 był dyrektorem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. W 2006 roku zrezygnował z członkostwa w SLD i był osobą bezpartyjną. W roku 2015 Rada Miasta przyznała mu tytuł “Zasłużony dla miasta Bolesławca”. 

Telewizja Łużyce

Dodaj Komentarz