Stop manipulacji!

0

Głównym celem kampanii społecznej „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!” jest edukacja w obszarze oszczędności, ekonomii, praw konsumenta, manipulacyjnych technik sprzedaży i bezpieczeństwa. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości konsumentów i ma ona charakter prospołeczny. Projekt skierowany jest do seniorów, którzy są głównymi odbiorcami prezentacji, a także do samorządów i przedsiębiorców. Projekt przewiduje działania prewencyjne przed dokonywaniem zakupów w warunkach, które nie sprzyjają rozważnemu podjęciu decyzji przez konsumentów. Goście zaproszeni na tego typu spotkania (pokazy, prezentacje, bezpłatne badania) nie są właściwie informowani o celu handlowym, bywają wprowadzani w błąd co do właściwości produktów. W trakcie spotkań bywa wywierana presja i wątpliwy etycznie nacisk na potencjalnych klientów (np. poprzez odwoływanie się do odpowiedzialności za zdrowie rodziny). Klienci po zakupie nie otrzymują wszystkich dokumentów ani nie są informowani o swych prawach(w szczególności o prawie do odstąpienia od umowy).

Pomóż nam zatrzymać ten nieetyczny proceder i powiedz „STOP MANIPULACJI, NIE KUPUJ NA PREZENTACJI”. Udostępnij – Zareaguj i powiadom innych!

(źródło: YT/Ogólnopolska Karta Seniora)

Logo manipulacji 2

WARTO WIEDZIEĆ! :

Co możemy zrobić, żeby będąc na prezentacji nie ulec manipulacji sprzedażowej:

1. Nie działajmy pod wpływem impulsu. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Nie pozwólmy, aby ktokolwiek wywierał na nas wpływ szczególnej okazji, wspaniałych prezentów, czy niesamowitej promocji tu i teraz.

2. Działajmy w sposób racjonalny i opanowany. Poprośmy nasze dzieci, wnuki lub młodszych sąsiadów, aby sprawdzili opinie o firmie, z którą chcemy zawrzeć umowę kupna. Jako konsumenci mamy prawo poprosić o czas, w którym porównamy ceny zbliżonych produktów np. w Internecie.

3. Jeżeli sprzedawca podchodzi do swojej pracy w sposób rzetelny i uczciwy, nie chce manipulować konsumentami z chęcią umówi się z Tobą na kolejny termin, dając Ci czas na spokojne przeanalizowanie oferty.

4. Jeżeli w grę wchodzą zakupy sprzętów medycznych, paramedycznych, masażerów itp. skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, czy możesz używać danych kategorii produktów. Lekarz rodzinny jako osoba, która zna stan Twojego zdrowia doradzi Ci, wiedząc, co jest dla Ciebie najlepsze. 

5. Najważniejsze to zachowanie zimnej krwi – nie bądź podatny np. na informacje, których nie jesteś w stanie szybko sprawdzić. Czas jest twoim największym sprzymierzeńcem.

6. Bądź ostrożny – pamiętaj, że chodzi o duże pieniądze. Nie podejmuj decyzji, które mogą owocować kłopotami finansowymi dla Ciebie i Twojej rodziny (często dzieci muszą pomagać spłacać wysoko oprocentowane kredyty za kosztowne zakupy).

Co zrobić, aby skutecznie odstąpić od umowy, jeżeli uznałeś, że zakup jest zbyt drogi lub go nie potrzebujesz:

1. pamiętaj, że liczy się czas: zgodnie z prawem masz 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (prezentacja np. w hotelu). Uważaj jednak, ponieważ niektóre firmy zapraszają na prezentacje do zarejestrowanej siedziby swojej działalności – w takim wypadku nie masz prawa odstąpienia od umowy.

2. Chcąc odstąpić od umowy musisz wysłać odpowiedni formularz, który powinien znajdować się w dokumentach otrzymanych od sprzedawcy.

3. Wszelką korespondencję kieruj do danej firmy listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru.

4. Zakupiony towar musisz odesłać na swój własny koszt np. kurierem najszybciej, jak to możliwe. Pamiętaj – możesz zlecić przesyłkę z możliwością otwarcia, aby kontrahent mógł sprawdzić, co się w niej znajduje. Aby uniknąć zarzutów, że towar dotarł uszkodzony, zrób fotografie całej przesyłki, opakowania, kartonów itp.

5. Podczas ewentualnej rozmowy ze sprzedawcą o odstąpieniu od umowy nie daj się zmanipulować, że nie masz do tego prawa (np., że skoro rozpakowałeś towar, to nie przysługuje Ci prawo odstąpienia od umowy – masz prawo do normalnego zarządu rzeczą nabytą – możesz ją wypróbować, przetestować).

6. Odstąpienie od umowy jest również skuteczne w przypadku zawarcia dodatkowej umowy kredytowej – jednak dla swojego bezpieczeństwa odwiedź oddział banku, który udzielił kredytu i z niego zrezygnuj (masz na to również 14 dni).

7. Jeżeli czujesz się w jakikolwiek sposób zagrożony zaistniałą sytuacją, udaj się do Rzecznika Praw Konsumenta w swojej okolicy. On zaoferuje Ci bezpłatną pomoc w rozwiązaniu Twojej sprawy.

8. Jeżeli masz pytania dotyczące odstąpień od umów zawartych na prezentacji lub z akwizytorem, możesz skorzystać z bezpłatnego telefonu informacyjnego Fundacji Aktywizacji Seniorów Teraz z Poznania: 519 087 328 (telefon czynny w każdy poniedziałek od 9 do 15) lub z Głosem Seniora w Krakowie – Pani Aleksandra Miśtal, nr telefonu (12) 429 37 28, e-mail: administracja@manko.pl.

(opracował: Kazimierz Danielewski)

Kampania Społeczna – Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

broszura

Logo manipulacji

Dodaj Komentarz